Trzymaj formę

Program - Trzymaj formę

Trzymaj Formę Razem z Nami!

W Naszej szkole realizowany jest program "Trzymaj Formę!", propagujący zdrowy styl życia. Zachęcamy i wdrażamy do regularnej aktywności fizycznej oraz właściwego i smacznego odżywiania się.

Program "Trzymaj formę" współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

Głównym celem programu jest promocja aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania wśród dzieci i ich rodzin. Istotą jest by to uczniowie aktywnie włączyli się w każdy etap programu – w przygotowania, planowanie, realizację i prezentację.

DZIESIĘCIORO PRZYKAZAŃ ZDROWOTNYCH (zasady zdrowego żywienia wypracowane przez Radę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia)

1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości.
  2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
  3. Znaczną część twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce.
  4. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
  5. Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery.
  6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.
  7. Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
  8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli.
  9. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie.
  10. Nie pij alkoholu/Unikaj alkoholu (dorosły) Stosowanie Dziesięciorga Przykazań Zdrowotnych pozwala na unikanie błędów żywieniowych.

ODŻYWIANIE

Błędy żywieniowe, których należy unikać:

1. Zaniżanie w samoocenie ilości spożywanych pokarmów.
  2. Nieregularne jedzenie, podczas największego nasilenia głodu.
  3. Nie jedzenie śniadania, a spożywanie głównego posiłku wieczorem.
  4. Dojadanie między posiłkami.
  5. Zbyt szybkie jedzenie.
  6. Nieświadome jedzenie w czasie oglądania telewizji lub czytania.
  7. Dokładanie na talerz w trakcie posiłku.
  8. Zjadanie resztek.
  9. Uspokajanie się jedzeniem.
  10. Spożywanie zbyt małej ilości wody i warzyw.
  11. Jedzenie potraw wysokokalorycznych w nadmiarze.
  12. Smażenie zamiast potraw gotowanych lub pieczonych.
  13. Nadużywanie soli i cukru.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności.

Odpowiednio dobrana, duża aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia.

Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną, korzystnie wpływa na dobre samopoczucie.

Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Rezerwa sił, które w sytuacjach trudnych mógłby uruchomić, jest niższa.

Tymczasem coraz częściej, zarówno u młodzieży, jak i u dorosłych występuje tendencja do ograniczania aktywności ruchowej. Winą za to należy obciążyć zdobycze cywilizacji, jak samochód, winda pozwalające uniknąć wysiłku, czy TV, komputer zapewniające wygodną, nie męczącą rozrywkę.

Zaspokajają one naszą skłonność do lenistwa ruchowego i szukania wygody. Nie bez znaczenia jest także znaczne obciążenie uczniów nauką szkolną i pozaszkolną, wymuszające przebywanie w pozycji siedzącej.

Nawet jakikolwiek ruch fizyczny jest lepszy niż żaden. Dla poprawy kondycji warto wykorzystywać każdą codzienną okazję dla ruchu np. spacer z psem, sprzątanie ogrodu, chodzenie pieszo zamiast jazdy windą, chodzenie na spacery w każdej wolnej chwili. Warto robić to, co sprawia przyjemność: dobry jest marsz, jazda na rowerze, pływanie, gry w piłkę, tenis, taniec.

Rozpoczynać należy od nieznacznych obciążeń, a potem stopniowo je zwiększać w miarę poprawy wydolności.

Bądź aktywny – codziennie przez 30 – 60 min ćwicz, tak jak lubisz.

Jeśli nie masz czasu ćwicz przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Wybierz coś, co daje Ci radość i satysfakcje.

Pamiętaj! Musisz się zmęczyć i wtedy jest efekt.

Możesz sam zaplanować swój codzienny wysiłek fizyczny!

Bądź aktywny w szkole, w domu, na podwórku, w klubie sportowym.

Zapraszamy Cię do udziału w zajęciach organizowanych przez nauczycieli Naszej szkoły. Trzymaj Formę Razem z Nami!