SP 1 razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację najmłodszych w różnych zakątkach świata, gdzie ich prawa są drastycznie łamane.

Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapominają o tym święcie i realizują aktywności, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są właśnie najmłodsi. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Polskie szkoły i przedszkola nie pozostają obojętne na ich los i włączają się w pomoc organizowaną przez UNICEF. Nasza placówka również włączyła się w obchody tego dnia.

Do akcji przystąpili nauczyciele: p. Emilia Kot, p. Monika Śliwka-Warankiewicz, p. Antonina Lech, p. Paweł Szałajko, którzy przeprowadzili zajęcia ze swoimi wychowankami w szkole oraz on-line. Uczniowie dowiedzieli się o trudnej sytuacji dzieci w Jemenie, który od pięciu lat zmaga się z wojną. Obejrzeli krótki film pt. „Wspólna podróż po Jemenie”, w którym zobaczyli, z jakimi problemami zmagają się na co dzień dzieci w tym kraju: brakiem dostępu do czystej wody, pełnowartościowej żywności, właściwej opieki medycznej. Aż 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły. Wiele dzieci cierpi z powodu głodu, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Wojna to jedyna rzeczywistość jaką znają. Codzienność, w której funkcjonują, nie daje im szansy na szczęśliwe dzieciństwo. Uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie”. Otrzymali także kolorowanki i zadania związane z tym tematem (w tym quiz sprawdzający ich wiedzę na temat praw dziecka). Nauczyciele przeprowadzili również rozmowę o tym, co powinno się zmienić, żeby prawa dziecka w Jemenie były przestrzegane. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w tę akcję, a pani Monice Kopczyk za udostępnienie materiałów UNICEF Polska.