Narodowe Święto Niepodległości

11 liNarodowe Święto Niepodległości – jest to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa od 1918 roku.

Data 11 listopada ma nam przypominać, że wolność i niepodległość raz zdobyta nie jest czymś trwałym, tylko czymś, co trzeba pielęgnować.Oznacza to dla Polaków, że ich kraj, po 123 latach niewoli, znów pojawił się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Polacy znów odzyskali swój ukochany kraj, o który ciężko walczyli nasi przodkowie.

Wielu polskich pisarzy pisało utwory literackie w celu uczczenia pamięci tych, którzy walczyli w imię wolności naszej Ojczyzny. Jednym z nich był Ludwik Wiszniewski, który napisał piękny wiersz pt. ,,11 listopada”:

Dzisiaj wielka jest rocznica –

jedenasty listopada!…

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa.

Przystrojony portret „Dziadka”,

wzdłuż ram spływa czarna wstęga…

Odszedł od nas Wódz w zaświaty –

ból do głębi serca sięga.

Żył dla Polski, walczył za nią,

na bój krwawy wiódł legiony,

siał i orał dla Ojczyzny –

my zbieramy dzisiaj plony.

Żołnierzyków mamy dzielnych,

bacznie strzegą granic kraju –

od nas tylko dziś zależy,

aby było nam jak w raju.

Więc o przyszłość walczmy społem,

pod sztandarem z Orłem Białym,

tylko pracą i nauką

przysporzymy Polsce chwały!

Niestety ze względu na trudną sytuację w naszej Ojczyźnie w tym roku nie odbędzie się tradycyjna akademia upamiętniająca tak ważną datę. Nie oznacza to jednak, że uczniowie naszej szkoły zapomnieli o tak ważnym dniu.  W szkole z okazji dnia 11 listopada zostało zorganizowanych wiele konkursów. Wyniki konkursu pojawią się w najbliższym czasie.

Prezentacja-  otworz