„Prezenciki utkane ze słów i nut” – wieczorki literackie w grudniu

Grudzień zamieszał trochę w stałym  terminarzu wieczorków Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów „Smakosz Literacki” – spotkaliśmy się 6 i 13, a jako że to czas mikołajkowo- przedświąteczny, zadbaliśmy wspólnymi siłami o nastrój i stosowne, literackie menu. Nie mogło zabraknąć kultowego tekstu, który od lat nam w tym okresie towarzyszy – to „Piąty talerz” ze zbioru felietonów Doroty Terakowskiej pod tytułem „Dobry adres to człowiek”.

Z wystawki patronowały nam aniołki, przypisane do poszczególnych miesięcy, z sentencjami po łacinie i po polsku. Próbowaliśmy je rozszyfrować i może niektóre zapamiętać, by pochwalić się znajomością nie tylko jednej: Per aspera ad astra – Przez trudy do gwiazd”. Smakowaliśmy perełki z tomiku „Anioł w poezji polskiej”- antologia od Kochanowskiego do Twardowskiego. Bezpośrednio do szkolnej codzienności odnosi się wierszyk ks. W. Oszajcy „Modlitwa do Anioła Stróża”- polecamy:) Do niektórych wierszy skomponowano muzykę, można było zanucić. „Musierowicz na gwiazdkę” delikatnie napomina, że uczta powinna się kojarzyć z uczczeniem, a nie z ucztowaniem … Nie od rzeczy będzie zacytować w tym momencie klasyka- Kubusia Puchatka: Książka to też strawa, tyle że duchowa i mając to na względzie, wypożyczyliśmy około 70 książek, do czego też wszystkich  zachęcamy- miłych chwil z książką:) I jeszcze jeden cytat - z Mistrza Gałczyńskiego: „Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok Dobrym Czasem”