MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami, za siedmioma dolinami, za siedmioma stawami, sadami i zagajnikami, za siedmioma blokami i kolorowymi budynkami stała sobie szkoła. Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. I właśnie w tej szkole w dniu 5 listopada miało miejsce niesamowite wydarzenie, mianowicie obchodzono hucznie Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek połączony z uroczystym Pasowaniem na czytelnika. Dzień Postaci z Bajek jest świętem wszystkich bajkowych postaci, ale również dobrym momentem, aby przypomnieć sobie chociaż niewielką część z nich. Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat rozweselając i przenosząc w fantastyczny świat, ale także przekazując niezwykle ważne prawdy życiowe. Warto wspomnieć, że powyższa data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole poprzedzony był konkursem plastycznym w którym wzięło udział mnóstwo dzieci z klas 1-3 wykonując ilustracje przedstawiające ulubionego bajkowego bohatera. Wszystkie prace były wyjątkowe i godne uwagi, dlatego jury miało trudne zadanie, jakim było wyłonienie zwycięzcy. Ostatecznie przydzielono następujące miejsca, ale wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy pomysłowości i zaangażowania w wykonanie przepięknych, barwnych prac!

1 miejsce: Julia Skrabalak i Milena Janusz,

2 miejsce: Julia Lubieniecka i Martyna Posadzka,

3 miejsce: Kornelia Solon i Jan Kozłowski.

Natomiast sama uroczystość na auli szkolnej rozpoczęła się od wysłuchania przez pierwszoklasistów próśb książek, które miały do przekazania ważne treści. Najmłodsi dowiedzieli się, że książki chcą być zawsze ładne i czyste, że nie można dotykać ich brudnymi rękami ani czytać podczas jedzenia, łamanie grzbietów książek też jest niedopuszczalne, a rysowaniu i kreśleniu po stronnicach książki mówią zdecydowanie „nie”. Pewne jest oczywiście także to, że książki przyjaźnią się bardzo mocno z zakładkami, a spać lubią na półkach, nie zaś na podłodze! Po uważnym wysłuchaniu powyższych próśb książek dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, przez co zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Organizatorami imprezy były: p. Dorota Bryndza, p. Katarzyna Józefek, p. Małgorzata Wojtoń i p. Krystyna Berdysz. Serdeczne podziękowanie składamy również p. Magdalenie Adamkiewicz, która przygotowała piękne, bajkowe dekoracje!

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Wartościowe książki kształcą w najmłodszych odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą wyobraźnię, pamięć oraz bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie zło zostaje ukarane, a dobro zwycięża. I warto pamiętać, że 5 listopada to święto Kaczora Donalda, Myszki Miki, Smerfów, Kubusia Puchatka, Bolka i Lolka i wielu innych bajkowych przyjaciół naszych najmłodszych, więc… Może to dobry czas na wspólne wieczorne czytanie lub chociaż wspólny seans bajkowy, który stanie się inspiracją do sięgnięcia do książek, by w jeszcze piękniejszy sposób przeżywać przygody swoich ulubionych bohaterów?