Jesienna wycieczka do Zagórza

25 października 2019r. uczniowie grupy V i VI świetlicy szkolnej  oraz  wybrani uczniowie  rewalidacji z naszej szkoły , wybrali się na wycieczkę do ruin Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu.

Piękna jesienna pogoda, pełna ciepłych barw oraz słońca stała się wielkim sprzymierzeńcem  wyprawy spragnionych wrażeń uczniów, których celem było nie tylko zwiedzenie ruin klasztoru, ale także poznanie historii i legend związanych z tym obiektem,  obserwacje przyrodnicze w czasie spaceru wzdłuż Osławy, spotkanie z kolejarzami na stacji PKP  oraz podróżowanie różnymi środkami lokomocji –autobusem MKS i pociągiem PKP.

Zwiedzanie miejsca docelowego wycieczki,  poprzedził spacer drogą wiodącą od zakończenie Sanktuarium Matki Nowego Życia do ruin Klasztoru Karmelitów Bosych na górze Marymont.  Mowa tu o Drodze Krzyżowej,  która od 2012r. stała się kolejną atrakcją Zagórza w postaci obiektu kulturowego- będącego dziełem bieszczadzkich twórców. Dzieci miały więc okazję zobaczyć poszczególne  stacje Drogi Krzyżowej w postaci rzeźb wykonanych  z lipowych pni, płaskorzeźb, metaloplastyki  oraz  instalacje przestrzenne, gdzie wykorzystano i połączono ze sobą różne materiały.

Po dotarciu do monumentalnych ruin XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru- warowni Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu uczniowie zapoznali się z regulaminem bezpiecznego zwiedzania ruin,  wysłuchali historii obiektu oraz  związanych z nim legend np. o tajnym tunelu do zamku leskiego pod dnem Osławy lub o mnichu krążącym nocą po ruinach klasztoru.  Następnie wszyscy korzystając z wieży widokowej podziwiali malownicze okolice.

Po krótkim odpoczynku cała grupa udała się na spacer wzdłuż Osławy, w czasie którego można było zaobserwować okoliczną florę i faunę oraz miło spędzić czas na brzegu pięknej rzeki (zabawy ruchowe na trawie i siłowni na świeżym powietrzu).

            Na zakończenie  wszyscy wycieczkowicze dotarli do zagórskiej stacji PKP, gdzie zostali powitani przez trzy jej przedstawicielki – panie: Agnieszkę, Annę i Ewelinę.  W czasie informacyjno- edukacyjnego spotkania dotyczącego poprawy bezpieczeństwa na terenie kolejowym prowadzonym w ramach projektu „Bezpieczny Przejazd…”, dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z komunikacji kolejowej, jak można zapobiegać wypadkom, kto pracuje na kolei i czym się zajmuje? Ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkową broszurkę, smycz, długopis i plakietkę.

Uczniowie uradowani,  zmęczeni i przeszkoleni oraz  pełni wrażeń wrócili do Sanoka korzystając z atrakcyjnego dla nich środka lokomocji- pociągu PKP.

Wycieczkę zorganizowały panie: Alina Statkiewicz, Elżbieta Ziemiańska i Monika Kowalczyk

Alina Statkiewicz