Wakacyjno- wrześniowy przegląd kulturalny Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów „Smakosz Literacki”

W ramach szkolno- środowiskowej działalności Stowarzyszenia odbyło się 9 wakacyjnych dyżurów biblioteki /w każdą środę/, zarejestrowano 75 odwiedzin i 356 wypożyczeń. Zgodnie z obietnicą informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs o tytuł „Wakacyjnego Pożeracza Książek” – ten wielce zaszczytny tytuł wraz z torcikiem, podobnym do logo Stowarzyszenia, powędrował do PaniPedagog Eweliny Wójcik … Gratulacje :)

Wyjątkowo w tym roku Panie skrzyknęły się i również w czasie wakacji odbyły się dwa wieczorki literackie /3 lipca i 8 sierpnia/ z tą różnicą, że w porze drugiego śniadania / z uwagi na wakacyjny tryb pracy szkoły/ W ten oto sposób, całkiem spontanicznie, zaakcentowany został jubileusz 10-lecia comiesięcznych wieczorków literackich dla dorosłych, które zaistniały wraz z formalną rejestracją Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, co miało miejsce 9 lipca 2009 roku.

Wieczorki literackie dla młodzieży doczekały się zacniejszego jubileuszu, bo wliczając okres działalności jako grupy nieformalnej pod tą sama nazwą, uzyskały właśnie pełnoletniość – aż trudno uwierzyć, że liczą sobie już 18 lat. Z tej okazji, kolejnym osobom w sztafecie literackich imprezowiczów, absolwentkom G1, za kreatywność, niezawodność, spryt organizacyjny i „pomieszkiwanie” w bibliotece szkolnej,  przekazane zostały symboliczne upominki. Sylwia Szuba otrzymała filiżankę przekazaną przed laty przez Monikę Patronik, dobrego duszka biblioteki szkolnej, który napisał pracę magisterską o  bibliotece Gimnazjum nr 1/Stowarzyszeniu. Do Oli Lenart trafiła jeszcze wcześniejsza filiżanka, podarowana przez Marcysię Pastuszczak, która jako pierwsza ustawiła stoliki biblioteczne w artystycznym nieładzie, upiekła sernik i zapoczątkowała okazjonalne wyczarowywanie w bibliotece kawiarenki literackiej. Podziękowania i gratulacje:)

Gospodynią pierwszego spotkania 20.09, otwierającego sezon 2019/20, była Milena Kurek, jak sama o sobie mówi - weteranka wieczorków literackich, aktualnie studentka II roku japonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w czerwcu napisała, że chciałaby poprowadzić wrześniowy wieczorek… Milena to chodząca reklama korzyści płynących z oczytania -  widać na zdjęciach, jak potrafiła oczarować publikę tak bardzo zróżnicowaną wiekowo, wszyscy są zasłuchani. Łatwość wypowiadania się i gestykulacji, umiejętność wplatania ciekawostek i anegdot – to wszystko sprawiło, że mogła przekazać wiele informacji z różnych sfer życia Japonii, z nieprawdopodobnie skomplikowanym alfabetem włącznie. Wiele z tych informacji całkowicie nas zaskoczyło – kto chce się więcej dowiedzieć w temacie, proponujemy wypożyczenie książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”  Karoliny Bednarz. Dziękujemy Milenie, która jeszcze nie tak dawno na wieczorkach rozprawiała ze szczegółami o bohaterach „Jeżycjady” Magorzaty Musierowicz, a teraz popłynęła w szeroki świat… Warto czytać !!! I dla przyjemności i dla osobistych, płynących z tego korzyści.

 Już Cyceron powiedział, że człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek,  stąd wystawka kwiatów w kolorach jesieni w oprawce scenograficznej spotkania 27.09 , a ostatnia fotka prowokuje nas  do szybkiego rachunku sumienia- kiedy to ostatnim razem sięgnęłam/ sięgnąłem po książkę?...

Kolejne wieczorki jak zawsze w przedostatnie i ostatnie piątki o godz. 16.00: 18 X - dla dorosłych, 25 X -  dla młodzieży, a ponadto możliwość popołudniowych odwiedzin biblioteki w każdą środę w godz. 14.00 – 17.00 w ramach dyżurów Stowarzyszenia.