WIECZORKI LITERACKIE - KALEJDOSKOP MARCOWY

W ramach działalności Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów, przez trzy kolejne piątki: 15, 22 i 29 marca spotykaliśmy się z sprawą książek w zaimprowizowanej na ten czas mini kawiarence literackiej. Jako że grono młodziutkich nowicjuszy w sztafecie literackich imprezowiczów powolutku się rozrasta, chcieliśmy pokazać i wykorzystać to, co wypracowały/wyczytały poprzedzające ich roczniki.

Wykorzystaliśmy bogatą ofertę książek Ewy Nowak /pisarki, pedagoga, terapeutki/ z jeszcze bogatszym zasobem wybranych fragmentów, oznaczonych ołóweczkiem na ostatnich stronach. Przygotowano specjalną ekspozycję tych książek, adresowanych do maluchów, starszaków i dorosłych, bo w każdym wieku potrzebna jest podpowiedź, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi, rodzicami/dziećmi, w trudnych wyborach i pokonywaniu własnych słabości. A że napisane tak, że dobrze się czyta, to nic, tylko odwiedzić bibliotekę i wypożyczyć:)

21 marca powitaliśmy wiosnę, ale to także Światowy Dzień Poezji i Światowy Dzień Zespołu Downa. Poezję przeniesiemy na następne spotkanie, wykorzystaliśmy tylko dwa / ale za to jakie !!! /wersy Edwarda Stachury / nie da się ich nie zauważyć/ Na pewno nie pozostaniemy obojętni po przeczytaniu dwóch książek traktujących o ludziach z zespołem Downa, ich rodzinach i wszystkich wokół, czyli nas: dla młodszych czytelników „Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych i dla starszej młodzieży/dorosłych- „Poczwarka” Doroty Terakowskiej.

Opinie wszystkich, którzy już przeczytali, można zawrzeć w krótkiej wypowiedzi: „Wbija w fotel”. Jako że 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, reklamowaliśmy też najnowsze książki w temacie: „Gdy słowa zawodzą”, „Podtrzymując wszechświat”, "Deszczowi ludzie. Prawdziwe historie osób z autyzmem" i „Duże sprawy w małych głowach”. O tej ostatniej książce Rzecznik Praw Dziecka napisał: „Niezwykła pozycja, która o niepełnosprawnościach dzieci mówi z perspektywy tych dzieci. Zaprasza do dialogu, przyczynia się do przełamywania stereotypów i uprzedzeń. Pozwala na spotkanie z niepełnosprawnością bez obaw i strachu, który normalnie nam towarzyszy, kiedy nie wiemy, jak postąpić, co powiedzieć”…

A wracając do kalendarza spotkań: 12 kwietnia zarezerwowały Panie Czytelniczki, 26 kwietnia- Nastolatki /w różnym wieku:) Do każdej grupy można dołączyć w każdym czasie – zapraszamy:)