Warsztaty klasy 3 "B" w księgarni „Autorskiej”

Księgarnię „Autorską” znajdującą się w sanockiej galerii znają chyba wszyscy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że pracujące tam Panie organizują wspaniałe warsztaty dla dzieci.

Na takie właśnie warsztaty postanowili wybrać się 17 maja uczniowie klasy 3 „B”, którzy z uśmiechami na twarzy przekroczyli próg księgarni z niecierpliwością czekając na opowieści Pani Marzeny.

Gdy wszyscy zasiedli wygodnie tuż obok kominka, Pani Marzena opowiedziała w pierwszej kolejności o wyjątkowości owej księgarni, które swoją budową przypomina… dom. Jest tam przedpokój, salon, kuchnia, łazienka, sypialnia, gabinet i pokój dziecięcy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o tym, jakie książki rozmieszczone są w poszczególnych „pokojach” i dlaczego występuje akurat taki podział. Nasi uczniowie zgłębili także tajniki pracy w księgarni, która wcale nie polega tylko na obsłudze klienta, ale także na estetycznej stronie wystaw, zamawianiu różnorodnych pozycji, śledzeniu książkowych nowości, prowadzeniu statystyk o sprzedaży konkretnych tytułów, doradztwie klientom czy odbieraniu sporych rozmiarów paczek z literaturą. Po tej wymianie zdań Pani Marzena przedstawiła dzieciom kilka tytułów książek, z których każdy znalazł coś dla siebie: biografie piłkarzy, książki dla młodych chemików, poradnik nt. tworzenia komiksów, pamiętniki dla dziewczynek, książki z elementami fantastyki czy bajki, które uwielbiają i ci duzi, i mali. Jedna pozycja, która została przedstawiona dzieciom stała się nadwyraz wyjątkowa, ponieważ niosła za sobą niezwykle głębokie przesłanie – mówiła bowiem o tym, że ludzie, w tym także dzieci tak często zapominają co w życiu jest naprawdę ważne, a co ma tak naprawdę niewielkie znaczenie.

Pani Marzena z wielkim zaangażowaniem opowiedziała trzecioklasistom tematykę książki pt. „Była sobie dziewczynka”, która przedstawiała losy pewnej bezimiennej dziewczynki żyjącej w różnych czasach: w starożytnym Egipcie, Mezopotamii czy państwie pierwszych Polan. Pani Marzena bardzo zachęcała do przeczytania tej pozycji, ponieważ dzięki niej dzieci mogą poznać losy swoich rówieśników z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak dobrze jest być współczesnym dzieckiem. Mimo wszystko. Bo ludzie – także ci najmłodsi - często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mają szczęścia. Te słowa na pewno pozostały w głowach dzieci chociaż na jakiś czas i pozwoliły dostrzec to, co było dotąd takie zwyczajne. Po pogadance uczniowie mieli okazję zwiedzić księgarnie oraz szczegółowo zapoznać się z jej ofertą.

Najbardziej spodobał się oczywiście dział dziecięcy oraz książek fantastycznych. Cały pobyt w księgarni wywołał spore emocje, a także sprawił, że dzieci w jeszcze przyjaźniejszy sposób spojrzały na książki i kto wie, może nie będą już traktować czytania jako zła koniecznego? Chyba coś w tym jest, bo kilkoro trzecioklasistów tuż przed wyjściem z księgarni zakupiło książki i zagwarantowało, że w niedługim czasie je przeczytają! Polecamy takie warsztaty każdemu!