Mali Chemicy w 3a

W dniu 24.01.2018 r. uczniowie 3a przeprowadzili doświadczenie chemiczne ze zmianą barwy. Klasa podzielona była na 5 zespołów. Każdy zespół miał przygotowane roztwory: octu, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, proszku do prania, coca-coli, toniku do twarzy, płynu do jamy ustnej oraz mleko, olej, wodę gazowaną i wodę z kranu.

Następnie do w/w roztworów i innych uczniowie dodawali wskaźnik chemiczny( wywar z czerwonej kapusty) . Obserwowali zachodzące zmiany – reakcje chemiczne. Wywar z czerwonej kapusty zachowuje się jak wskaźnik chemiczny, to znaczy, że w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, przyjmuje charakterystyczne dla siebie zabarwienie. W środowisku kwaśnym przyjmuje zabarwienie czerwone, w środowisku obojętnym niebiesko-fioletowe, a w środowisku zasadowym zielone. Później standardowo była luźna zabawa, która sprawiła jeszcze więcej frajdy, bo bezkarne wsypywanie sody oczyszczonej, proszku do pieczenia do wszystkiego jak leci; zlewanie wszystkiego jak leci bardzo często skutkuje tworzeniem ogromnej ilości piany, co nie dość, że jest efektowne to podnosi morale małego chemika, który takie rzeczy potrafi zrobić!