Opowieści naszych pradziadków

22 stycznia 2018r. naszą szkołę odwiedziła znana już dzieciom pani etnograf z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - Maria Marciniak. Tym razem pani Maria opowiadała uczniom klas trzecich o różnych historiach związanych z życiem codziennym naszych przodków, pełnym fantastycznych wydarzeń i wierzeń.

Dzięki pani etnograf dzieci mogły się dowiedzieć jakie zwierzę domowe lub dzikie zawdzięczało uznanie i podziw pewnym opowieściom, a które obciążone negatywnymi opowieściami budziło odrazę i potępienie wśród ówczesnych ludzi.

Jak wierzono w różne przesądy i z jakim przymrużeniem oka traktowano postać diabła przechytrzanego przez zwykłe gospodynie i chłopów oraz jak przedstawiano niezwykłą historię powstania świata. Dawne życie prostych ludzi urozmaicały przekazywane z pokolenia na pokolenie opowiastki, które również i wśród uczniów naszej szkoły wzbudziły duże zainteresowanie.

Spotkanie z panią etnograf zorganizowała p. Alina Statkiewicz.