Kółko chemiczne

Wystartowało Kółko chemiczne dla najmłodszych: "Chemia na wesoło – Ty też to potrafisz".

Eksperymenty dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanych podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata.

Nic tak nie zachęci dziecka do nauki fizyki, biologii czy chemii jak samodzielne eksperymentowanie. "Doświadczenia chemiczne mają w sobie specjalnego rodzaju siłę przyciągania.”

"Magiczne pokazy oczarowują uczniów jak i wielu innych, niezwiązanych z nauka ludzi.” Duża ilość zabawy i ćwiczeń manualnych pozwala odkryć talenty i nowe zainteresowania.

Nie chcę wykładać regułek, a zaszczepić zamiłowanie i chęć poznawania świata. Na każdych zajęciach uczniowie wykonują inne doświadczenie. Praca przy kolejnych zadaniach to prawdziwe wyzwanie dla dzieci. Wszystkie eksperymenty obrazują w sposób przystępny prawa fizyki bądź chemii.

W dniu 28.09.2017 rozpoczęły się zajęcia chemiczne, na których to uczniowie 3A samodzielnie tworzyli masę plastyczną - piankolinę. Dziewczyny i chłopcy łączyli składniki( mąka ziemniaczana, pianka do golenia i płyn do naczyń), co wprawiało ich w doskonały nastrój. Następnie przeprowadzali eksperyment tzw. „chemiczne jo-jo”. Podczas, którego byli pod wrażeniem, gdy wkraplali nowe krople zabarwionego octu do dzbanka z olejem. Obserwowali zachodzące tam reakcje chemiczne.

W dniu 2.10.2017 natomiast odkrywali prawo wyporu Archimedesa. Eksperyment nazwany jest „nurkiem w butelce.” Zgodnie z prawem wyporu Archimedesa na każde ciało zanurzone w cieczy (gazie) działa siła wyporu skierowana pionowo do góry równa co do wartości wypartej cieczy (w tym wypadku wody).

Nie martw się, to nie takie trudne jak myślisz.

Już wkrótce nowe eksperymenty i zabawa z chemią.