Klasa 3 f na warsztatach w MBL w Sanoku

2.10. 2017r. klasa 3f wzięła udział w dwóch lekcjach muzealnych zorganizowanych na terenie sanockiego skansenu: "Życie codzienne w galicyjskim rynku” oraz „Od ziarenka do bochenka”.

Na początek uczniowie zostali oprowadzeni po obiektach znajdujących się przy Galicyjskim Rynkun - domu fryzjera, zegarmistrza, stolarza, nauczyciela, szewca, fotografa, aptekarza, krawca, remizie strażackiej, sklepie kolonialnym , tytoniowym, poczcie itp. Podróż w czasie ubarwiona opowieściami pani przewodnik, spotkaniem z Panem Józefem (zegarmistrzem), Kataryniarzem (mieszkańcem jednego z domów rynku) oraz tak bliskim obcowaniem z przedmiotami, narzędziami i urządzeniami mieszkańców galicyjskich miasteczek, pozwoliła z pewnością na aktywny udział dzieci w żywej lekcji historii.

Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka”, dzięki którym dowiedzieli się do czego wykorzystywana jest słoma, spróbowali swoich sił w młóceniu cepami, mieleniu żarnami zboża oraz uczestniczyli w pokazie wiązania kiczek, robienia i próby wytrzymałości powróseł. Obejrzeli proces wymiany słomianej strzechy na jednej z wiejskich chałup oraz wysiew żyta w polu. Wysłuchali także opowieści połączonej z pokazem działania pieca chlebowego, zastosowania dzierży i etapów powstawania chleba w chałupie z Węglówki.

Obie z tych propozycji edukacyjnych wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród dzieci i z pewnością przyczyniły się do wzrostu ich świadomości i wiedzy na temat codziennego życia mieszkańców dawnych wsi i miasteczek.

Na zakończenie wszyscy udali się na wystawione przed wyjściem stragany, gdzie mogli zakupić różne pamiątki.

Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni 3f p. Alina Statkiewicz, która wraz z p. Marią Korzeniowską sprawowała opiekę nad uczniami.