Rajd Kurierów

W sobotę 10.10.2015r. Harcerski Klub Turystyczny wraz z harcerzami z innych drużyn (razem 56 osób) wędrował śladami kurierów beskidzkich, dawną trasą "Las".

Zaczęliśmy w Maniowie, gdzie przy drodze na Balnicę jest pomnik poświęcony kurierom. Tam chwilę popracowaliśmy, usuwając trawę z chodnika, potem złożyliśmy znicze i kwiaty.

Następnie powędrowaliśmy do Balnicy, po drodze odwiedzając kapliczkę kowalową. W Balnicy weszliśmy w rolę kurierów i przeszliśmy granicę, teraz ze Słowacją, a w latach II wojny światowej z Węgrami.

Bieszczadzką Kolejką Leśną dojechaliśmy do Żubraczego, gdzie zobaczyliśmy miejsca po leśniczówce Jana Stankiewicza i dworze Gedroyciów. Zapaliliśmy znicze na grobie księcia Władysława Gedroycia, ojca bohaterskiej Jadwigi Kociatkiewicz, która w Żubraczem prowadziła najważniejszy na trasie "Las" punkt kontaktowy.

Przez cały rajd podziwialiśmy góry w pięknej, jesiennej szacie, a wspólne wędrowanie było bardzo radosne:)

Na koniec każdy uczestnik otrzymał folder z opisem trasy oraz pamiątkowy dyplomik i plakietkę. Zapraszamy wszystkich chętnych do wędrowania z nami na kolejnych rajdach:)